Pirmais apskates objekts – Latvijas nacionālā bibliotēka (LNB), tautā saukta par Gaismas pili.
Latvijas nacionālā bibliotēka uzcelta 2014.gadā pēc latviešu izcelsmes arhitekta Gunāra Birkerta (ASV) projekta.
Latvijas nacionālajā bibliotēkā tikām sadalīti divās grupās un gidu pavadībā devāmies ekskursijā
pa bibliotēku.
Īpašas sajūtas guvām braucot ar liftu uz ēkas kori 11. un 12. stāvā, no kuras atklājās skats uz Rīgas panorāmu.
Ekskursijas laikā uzzinājām, ka Latvijas nacionālā bibliotēkā strādā 200 darbinieku, ka vairāk nekā 4 miljoni vienību lielais krājums aptver visas zinātņu nozares, ka bibliotēkas lasītājiem pieejami speciālie krājumi – retās grāmatas, rokraksti, Letonikas un Baltijas centra kolekcijas, māksla un mūzika, skaņu ieraksti, attēlizdevumi, sīkie iespieddarbi, kartes.
Visu uzmanību saistīja viens no ēkas centrālajiem elementiem – Tautas grāmatu plaukts. Tā ir stikla konstrukcija piecu stāvu augstumā, kur glabājas bibliotēkai dāvinātās grāmatas ar tajā ierakstītajiem dāvinātāju vēstījumiem vai personīgajiem stāstiem, kas veido mūsu kultūru un vēsturi.
Visiem skolēniem tika dota iespēja apmeklēt “skolēnu žūrijas” telpu, klātienē apskatīt “Dainu skapi”, vismazāko, vislielāko, vissmagāko grāmatu un vecās, retās grāmatas un visgarāko karogu Rīgā, kurš izvietots bibliotēkas kāpnēs.
Otrais apskates objekts - Melngalvju nams - Rīgas vizītkarte, viena no krāšņākajām mūsdienu celtnēm.
Mūs sagaidīja gids, tērpies vēsturiskā un svinīgā tērpā, un iepazīstināja visus ar Melngalvju namu. Uzzinājām, ka no 15.gadsimta to izmantoja Melngalvju biedrība, kuras patrons bija Sv. Maurīcijs. Nosaukumu Melngalvju nams ieviesa 1678.gadā, bet tikai 1713.gadā “Melngalvji”(tirgotāji) kļuva par nama pilntiesīgākajiem īpašniekiem. Celtne aizgāja bojā 1941. gadā, tika atjaunota 1999. gadā.
Nama un ekspozīcijas apskate bija saistoša un interesanta visiem skolēniem. Apmeklējuma laikā skolēniem bija iespēja iejusties tirgotāju lomā, doties izkalt Melngalvja nama biedra monētu, uzlaikot viduslaiku bruņinieka ekipējumu, atrasties Latvijas prezidenta darba telpās, parakstīties apmeklētāju grāmatā, viesoties Melngalvju nama greznajā Svinību zālē, apskatīt vitrīnas ar bagāto sudraba izstrādājumu kolekcijām.
Trešais apskates objekts – Pēterbaznīca un tās skatu tornis. Pētera baznīcas torņa smailes augstums – 123,25m. Uzbraucot tornī, katram tika dota unikāla iespēja redzēt Rīgu no putna lidojuma, pārliecināties par Rīgas pilsētas plašumu un skaistumu.
Saistošs bija gides stāstījums par Pēterbaznīcas celšanu, sagraušanu un atjaunošanu 1973.gadā.
Ekskursijas nobeigumā iepazināmies ar Vecrīgu. Gide piedāvāja iepazīt Rīgu, meklējot atbildes uz jautājumiem. Tā katram skolēnam atraktīvā veidā tika dota iespēja pat tikt pie balvām.
Vecrīgas apskate sākās Rātslaukumā, tad devāmies skatīties Līvu laukumā 19.gadsimtā celtās Lielās ģildes (tirgotāju apvienība) un Mazās Ģildes (amatnieku apvienība) ēkas, Pulvertorni, Saeimas namu un citus objektus.
Pastaiga par bruģētajām ieliņām bija kā ceļojums atpakaļ laikā. Aiz katra stūra “slēpās” kāds īpašs skats vai leģenda…
Gide aicināja Vecrīgā uz namu fasādēm un torņiem ieraudzīt ne tikai kaķus un gaiļus, bet arī lapsas, zosis, pērtiķus u.c. dzīvniekus. Uzzinājām, kāpēc nama tornīšos sēž kaķi, bet mājas pagalmus rotā zelta bruņinieks, kāpēc Rīgā ir Brēmenes muzikantu skulptūra, kāpēc Līvu laukumam ir tāds nosaukums un kur pazudusi Rīgas upe.
Par aizraujošo un atmiņā paliekošo pēc ceļojuma uz Rīgu skolēni raksta paši:
“Man patika atminēt mīklas un pelnīt konfektes”, “Es redzēju Dainu skapi”- Karolīna Zasova (2.klase), “Bibliotēkā man patika braukt ar liftu, redzēju televīzijas torni” - Markuss Griboniks (2.kl.), “Man patika Pētera baznīcā, tur es braucu tornī, patika Melngalvju nams, tur kalu naudu” Aleksejs Nizins (2.kl.), “Bibliotēka bija interesanta celtne, tur es redzēju ,,Dainu skapi” un tur ir 400000 grāmatu. Es vēlreiz gribētu braukt uz Rīgu”- Madara Kancāne (2.kl.), ,,Man patika stāsts, ka grāmatas no citām bibliotēkām uz šo deva roku rokās” un “Melngalvju namā man atļāva uzģērbt bruņas un visiem iedeva izveidot monētu - man tas patika visvairāk” -Vitolds Vilcāns (4.kl.), “Visinteresantāk bija Nacionālajā bibliotēkā, jo varēja braukt ar liftu un skatīties Rīgu no augšas”- Anna Marija Elksne (4.kl.).
Bērnu rakstītais liecina par to, ka mācību ekskursijas mērķis tika sasniegts.
Paldies iniciatīvas “Latvijas skolas soma” Rēzeknes novada pašvaldības koordinatorei Aijai Dundurei, Rīgas gidiem, skolēnu autobusu šoferiem Ilmāram un Igoram, skolēnu vecākiem un klašu audzinātājām, kas sekmēja pasākuma izdošanos.

Iespaidus apkopoja “Latvijas skolas soma” koordinatore Feimaņu pamatskolā Aina Drikšņa

100_1286.JPG100_1287.JPG100_1290.JPG100_1291.JPG100_1296.JPG100_1298.JPG100_1299.JPG100_1300.JPG100_1302.JPG100_1303.JPG100_1305.JPG100_1307.JPG100_1308.JPG100_1309.JPG20181129_113342.jpg20181129_115548.jpg