Pirmais pasākums - 26.septembrī 6.-9.klašu skolēnu izglītojošs brauciens uz Daugavpili.

Daugavpils skrošu rūpnīcā (vecākajā munīcijas ražotnē Ziemeļeiropā ar Eiropā vienīgo strādājošo svina liešanas torni) skolēni apskatīja vēsturisko ekspozīciju, svina skrošu liešanas cehu, 32 m augsto skrošu liešanas torni un 14 m dziļo dzesēšanas aku, noskatījās filmu par svina kausēšanas, liešanas procesu un patronu ražošanu. Skolēni uzzināja, ka kausēts svins lāses piliena veidā, krītot no torņa augšas, paspēj sacietēt un iegūst ideālas lodes formu tikai dzesēšanas akā; ka ziepes noder skrošu ražošanā, jo mīkstina ūdeni; ka mūsdienās rūpnīca ražo munīciju gludstobra ieročiem, kā arī lodes pneimatiskajiem ieročiem, renkuļus, skrotis un pat metāla žogus.

Īpašs piedzīvojums visus gaidīja rūpnīcas šautuvē - iespēja izmēģināt rūpnīcā ražoto produkciju.

Daugavpils Marka Rotko mākslas centrā, kas ir daudzfunkcionāls laikmetīgās mākslas un kultūras centrs, varēja iepazīties ar pasaulslavenā mākslinieka Marka Rotko (1903-1970) orģināldarbiem, aplūkot ekspozīcijas un pārliecināties, ka māksla var būt interesanta ikvienam, kas apmeklēja praktisko nodarbību, piemēram, grafikas tehnikā “Monotīpija” (sava zīmējuma nospiedums uz A4 papīra lapas).

Daugavpils cietoksnī skolēni guva ieskatu cietokšņa vēsturē, apskatīja vēsturiskos lielgabalus, cietokšņa aizsargvalni ar 8 bastioniem, nocietinājumus, kazemātus, 4 vārtus (Nikolaja, Konstantīna, Aleksandra, Mihaila), šķērsoja Eiropas visgarāko koka tiltu ar pagriezienu, aplūkoja pulvera pagrabu, vides objektu “Cietokšņa spoks, sikspārņu ziemošanas vietu u.c. objektus.

Otrais pasākums - 10. oktobrī 1.-5.klašu skolēni iepazinās ar Naujenes novadpētniecības muzeja ekspozīcijām, darbojoties 2 grupās - gan stikla apgleznošanas darbnīcā, kur ar interesi un aizrautību apgleznoja stikla trauciņus, gan apskatīja daudzveidīgās muzeja ekspozīcijas:

- Mākslas ekspozīciju “Latgales parīziete Valentīna Zeile” ar tēlnieces veidotajiem darbiem bronzā (medaļu sērijas par ievērojamiem sabiedriskajiem darbiniekiem, medaļu ciklus par ceļojumu iespaidiem un mākslinieces pašportretus);

- Dabas ekspozīciju “SirdsDaugava” ar ceļojumu pa unikālo Augšdaugavas un dabas parka „Daugavas loki” teritoriju. Interaktīvajā stikla sienā varēja spēlēt spēles, krāsot bilžu grāmatu;

- Vēstures ekspozīciju „Poļu kultūras mantojums Daugavpils novadā” ar Juzefovas muižas vēsturi (dzīvojamās telpas interjers un sadzīves priekšmeti - mēbeles, Kuzņecova porcelāna un fajansa fabrikas trauki un smalki izšuvumi, kas raksturo poļu kultūru, modi un tradīcijas);

- Etnogrāfijas ekspozīciju „Turīga zemnieka istaba”;

- Rokdarbiem veltīto izstādi “Šūsim pašas!” par senatnē populārā skrodera (šuvējs, skraučs, svačka) prasmēm un šyušonas strodotuwi, kurā izgatavoja sieviešu apģērbu. Skolēni apskatīja dažādas šujmašīnas, šūšanas piederumus un senajos laikos modelētos un uzšūtos tērpus.

Pēc Naujenes novadpētniecības muzeja apmeklējuma skolēni devās apskatīt Daugavas lokus no Vasargelišķu skatu torņa. Neskatoties uz apmākušos un lietainu laiku, skolēni uzkāpa 20 m augstajā tornī. Visus sajūsmināja skats no torņa augšas uz rudens zeltā tērptajiem Rozališķu un Sandarišķu Daugavas lokiem un iespēja klātienē redzēt vietu, no kuras bija izveidota skice Latvijas 10 latu banknotei.

Trešais pasākums - 3.decembrī 1.-5. klašu skolēni apmeklēja teātra izrādi “ Cauruļzobis vienīgais” Rēzeknes teātrī “Joriks”. Izrāde -mēmais detektīvs stāstīja par to, kā zoodārzā iemaldās kāds līdz šim neredzēts dzīvnieks, kurš naksnīgajā tumsā nelīdzinās ne īsti ķenguram, ne īsti trusim. Noslēpumainais viesis ir patiešām labsirdīgs un asprātīgs, bet, kad negaidītā kārtā zoodārzā izceļas ugunsgrēks, jauniegūtais draugs mīklainos apstākļos pazūd. Zoodārza darbinieki nolemj apvienot spēkus - un sākas detektīvcienīga izmeklēšana.

Skolēniem šī izrāde ļoti patika, kaut tajā aktieri it kā nesarunājas, bet izmantoja žestus, kustības, mūziku. Visi apbrīnoja aktieru Marata Efendijeva, Tatjanas Suhiņinas – Peckas un Kristīnes Klimanovas meistarību attēlot dažādus zoodārza iemītniekus.

Ceturtais pasākums - 9.decembrī 1.–6. klašu skolēni piedalījās Raiņa muzeja “Jasmuiža” vadītajā izglītojošajā programmā “Rainis. Dzimumdiena”.

Improvizētā dzimšanas dienas ballītē skolēni iepazina Raiņa dzejoļus („Dzimumdiena”, “Zvirbulis un kaķis”, “Zirņa bērni”, “Lapsa un kurmis”, “Sasistā krūze”, “Ziepju burbuļi”, u.c), skatīja mākslinieku Margaritas Stārastes, Jāzepa Pīgožņa, Felicitas Pauļukas, Jāņa Kīna Raiņa dzejoļu ilustrācijas, dzejnieka herbāriju, atraktīvā veidā izspēlēja dzejoļus un uz smilšu gaismas lampām veidoja savas herbārija glezniņas un Raiņa dzejoļu ilustrācijas.

Nodarbības laikā katrs skolēns varēja attīstīt radošumu, iztēli un domāšanu, daudzveidīgi darbojoties un improvizējot.

Ar “Latvijas skolas somu” plecā visos pasākumos tika bagātināta katra skolēna kultūras pieredze, paplašināts redzesloks.

Par iespēju Feimaņu pamatskolas skolēniem uzzināt un pieredzēt piedāvāto vēlos pateikt paldies visiem tiem cilvēkiem, kuri piedalījās iniciatīvas “Latvijas skolas soma” plāna īstenošanā.

 

 

“Latvijas skolas soma” koordinatore Feimaņu pamatskolā Aina Drikšņa