Attēlu rezultāti vaicājumam “tīrai latvijai”

 

Latgales reģiona mācību iestādes savāc pārstrādei 147,58 tonnas makulatūras

Ludzas pilsētas ģimnāzija – līderi makulatūras vākšanā Latvijā

 

2018./2019. mācību gadā “Zaļā josta” rīkotajā otrreizējo izejvielu vākšanas konkursā “Tīrai Latvijai!”, piedaloties 92 720 bērniem un jauniešiem no 388 izglītības iestādēm, savāktas un otrreizējai pārstrādei nogādātas 939,544 tonnas makulatūras. No Latgales reģiona konkursā piedalījās 58 izglītības iestādes, savācot 147,580 tonnas makulatūras. Ludzas pilsētas ģimnāzija, savācot 47,9 tonnas makulatūras, izcīnīja 1. vietu valsts mērogā pēc savāktā makulatūras daudzuma.

Šogad makulatūras vākšanas konkursam “Tīrai Latvijai!” pieteicās 58 izglītības iestādes no Latgales, apvienojot 11 955 bērnu un jauniešu pūles tīrākas vides veidošanā. Rezultātā Latgales skolām izdevies savākt pārstrādei 147,58 tonnas makulatūras, kas uz šo brīdi jau ir pārtapušas jaunā papīrā un citos celulozes šķiedras materiālos – olu bretēs, kartonā, ekovatē vai celulozes šķiedras granulās.

Šajā mācību gadā no Latgales reģiona vislielākie sasniegumi makulatūras vākšanā ir Ludzas pilsētai un novadam. Piedaloties Ludzas pilsētas ģimnāzijai un Ludzas 2. vidusskolai, no Ludzas novada izvestas 52,107 tonnas makulatūras. Ludzas pilsētas ģimnāzijas audzēkņi, savācot 47,9 tonnas makulatūras, kļuvuši par šī gada makulatūras vākšanas konkursa “Tīrai Latvijai” uzvarētājiem valsts mērogā. Ludzas pilsētas ģimnāzija pārspēj 2. vietas ieguvējus Brenguļu sākumskolu par veselām 30 tonnām! Savukārt Ludzas 2. vidusskolas audzēkņi pārstrādei nogādāja 4,2 tonnas makulatūras.

Ludzas pilsētas ģimnāzijai arī labākie sasniegumi Latgales novadā nominācijā – vislielākais savāktais makulatūras apjoms uz vienu iestādes audzēkni – vidēji 98,37 kg makulatūras uz katru skolēnu. Salas pamatskolas skolēni vidēji savākuši 85 kg makulatūras uz vienu audzēkni, savukārt Rožupes pamatskolas pirmsskolas izglītības grupas “Zīļuks” audzēkņi vidēji savākuši 83,33 kg makulatūras katrs.

Ludzas pilsētas ģimnāzijas audzēknis Kristers Miškāns, savācot 6052 kg makulatūras, kļuvis par 5. labāko individuālo makulatūras vācēju Latvijas mērogā.

Īpašu aktivitāti makulatūras vākšanā Latgales reģionā izrādīja Daugavpils pilsētas un novada mācību iestādes. Konkursā, piedaloties 18 mācību iestādēm, 5 756 bērniem no Daugavpils novada izdevies pārstrādei savākt 21,352 tonnas makulatūras. Čaklākie no tiem bija Daugavpils Būvniecības tehnikuma audzēkņi, kas savāca 4,3 tonnas makulatūras, kā arī Daugavpils Centra vidusskolas skolēni, savācot 3,277 tonnas makulatūras.

Rēzeknes pilsētu un novadu konkursā pārstāvēja 8 izglītības iestādes, kopumā savācot 16,7 tonnas makulatūras. Čaklākā no tām - Audriņu pamatskola, kuras audzēkņi pārstrādei nogādāja 4,3 tonnas makulatūras. Jāatzīmē, ka arī pērn Audriņu pamatskola bija aktīvākā makulatūras vācēja Rēzeknes novadā, savācot līdzīgu nevajadzīgo papīru daudzumu.

Konkursa godalgoto vietu ieguvēji saņems lieliskas balvas no konkursa organizatora “Zaļā josta” un atbalstītājiem - AS “Latvijas Valsts meži”, izklaižu parka “Avārijas brigāde”, SIA “Pilsētvides serviss”. Par makulatūras izvešanu no mācību iestādēm un nogādi pārstrādē rūpējās SIA “Līgatnes papīrs”, SIA “Balticfloc” un SIA “AP Kaudzītes”. Paldies ilggadējam konkursa partnerim Valsts izglītības satura centram par vides izglītības integrāciju mācību procesā.

Visi kampaņas “Tīrai Latvijai” dalībnieki laipni aicināti uz lielajiem “Zaļās jostas” Vides svētkiem, kas šogad tiek rīkoti “Latvijas Valsts mežu” dabas parkā Tērvetē, Kurbada zemē “Latvijas Meža dienu 2019” ietvaros. Pasākuma mērķis ir radīt īpašus svētkus un sagādāt prieku ikvienam konkursu dalībniekam, kuri visa gada garumā rūpējušies par tīras vides saglabāšanu. Svētkos uzstāsies Latvijā iemīļoti mākslinieki, norisināsies konkursa laureātu sveikšana, kā arī darbosies virkne bezmaksas radošo darbnīcu, vides izglītības spēļu un izziņu laboratoriju.

Uzziņai:

Makulatūras pārstrāde ļauj ievērojami saglabāt dabas vērtības, jo jauna papīra izgatavošanai no makulatūras nepieciešams par 70% mazāk enerģijas un par 60% mazāk ūdens, salīdzinot ar papīra ražošanu no koksnes. Pārstrādājot papīru, tiek samazinātas tādu klimata izmaiņu veicinošo gāzu kā CO2 – par 900 g./kg., N02 un SO2 emisijas gaisā, kā arī novērsta ūdens piesārņošana ar hlora savienojumiem no balināšanas iekārtām.

Papildu informācija:

Laima Kubliņa, 26710793, This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it., www.zalajosta.lv

Spied šeit, lai apskatītu Latgales reģiona mācību iestāžu kopējos rezultātus kampaņā “Tīrai Latvijai” tabulas formā.